رقابت های مقدماتی جام جهانی 2018 در انتظار تعیین سرنوشت هشت سهمیه اروپابه گزارش خبرگزاری رویترز، رقابت های مقدماتی جام جهانی از فردا -پنجشنبه- در قاره اروپا در 9 گروه از سرگرفته می شود. تیم های صدر هر گروه به طور مستقیم به جام جهانی 2018 راه می یابند. هشت تیم دوم برتر برای کسب چهار سهمیه دیگر اروپا به پلی آف می روند. اروپا 13 سهمیه در جام جهانی دارد.
گروه ای
فرانسه با 17 امتیاز، سوئد 16، هلند 13، بلغارستان 12، لوکزامبورگ 5 و بلاروس 5 امتیازی هستند.
فرانسه در صورت برتری مقابل بلغارستان در دیدار روز شنبه صعود می کند، مشروط برآنکه سوئد در خانه مغلوب لوکزامبورگ شود که بعید به نظر می رسد.
هلند در صورت باخت برابر بلاروس و تساوی یا پیروزی سوئد حذف می شود. هلند درصورت کسب تساوی و پیروزی هلند و تساوی فرانسه بازهم حذف می شود.
لوکزامبورگ و بلاروس پیشتر از گردونه رقابت ها حذف شده اند.

گروه بی
سوئیس 24 امتیاز، پرتغال 21، مجارستان 10، جزایر فارو 8، آندورا 4 و لتونی 3 امتیازی هستند.
فقط سوئیس و پرتغال می توانند دو جایگاه صدر گروه را تصاحب کنند. سوئیس درصورت شکست مجارستان در خانه و همچنین ناکامی پرتغال برای شکست آندورا صدرنشینی خود را قطعی می کند.
اگر پرتغال و سوئیس هر دو ببرند، سرنوشت گروه در مصاف دو تیم در روز سه شنبه آینده 18 مهر (10 اکتبر) در لیسبون تعیین می شود. سوئیس باید مقابل مجارستان گل های زیادی بزند. درغیر این صورت پیروزی پرتغال در دیدار لیسبون جایگاه صدر گروه را برای قهرمان اروپا قطعی می کند؛ چرا که تفاضل گل بهتری نسبت به سوئیس دارد.

گروه سی
آلمان 24، ایرلند شمالی 19، جمهوری آذربایجان 10، جمهوری چک 9، نروژ 7، سن مارینو بدون امتیاز هستند.
در این گروه فقط آلمان و ایرلند شمالی می توانند جایگاه دو تیم اول گروه را داشته باشند. دو تیم فردا پنجشنبه در بلفاست به مصاف هم می روند، یک امتیاز برای صدرنشینی و صعود قهرمان جام جهانی کافی است.

گروه دی
صربستان 18، ولز 14، ایرلند 13، اتریش 9، گرجستان 5، مولداوی 2 امتیازی هستند.
صربستان در صورت پیروزی خارج از خانه برابر اتریش روز جمعه می تواند صعود کند. صربستان در صورت کسب تساوی نیز صعود می کند، مشروط برآنکه ولز و ایرلند در دیدارهای خود پیروز نشوند. اگر ولز ببازد و ایرلند هم پیروز نشود، صربستان حتی در صورت شکست هم می تواند صعود کند.
ولز خارج از خانه به مصاف گرجستان می رود. ولز در صورت پیروزی جایگاه خود را بین دو تیم صدر گروه تحکیم می بخشد، مشروط برآنکه ایرلند در خانه مغلوب مولداوی شود؛ نتیجه ای که بعید به نظر می رسد.
تنها امید اتریش برای فرار از حذف پیروزی برابر صربستان است. اتریش علاوه برآن باید امیدوار باشد که ولز و ایرلند به پیروزی دست نیابند. در این گروه گرجستان و مولداوی حذف شده اند.

گروه یی
لهستان19، مونته نگرو 16، دانمارک 16، رومانی 9، ارمنستان 6، قزاقستان 2 امتیازی هستند.
لهستان در صورت برتری برابر ارمنستان در دیدار فردا و نیز تساوی مونته نگرو مقابل دانمارک صعود می کند. یک امتیاز موقعیت لهستان را بین دو تیم صدر گروه قطعی می کند، مشروط برآنکه مونته نگرو و دانمارک مساوی نکنند.
مونته نگرو برای حفظ جایگاه خود بین دو تیم اول گروه باید در آخرین مسابقه خود مقابل لهستان در روز یکشنبه 16 مهر پیروز شود. دانمارک – میزبان رومانی- حذف شده است. ارمنستان و قزاقستان هم از گردونه رقابت ها کنار رفته اند.

گروه اف
انگلیس 20، اسلوواکی 15، اسلوونی 14، اسکاتلند 14، لیتوانی 5 و مالت بدون امتیاز هستند.
انگلیس در صورت برتری در خانه مقابل اسلوونی در دیدار فردا پنجشنبه صعود می کند. درصورتی که اسلوواکی نتواند اسکاتلند را شکست دهد، انگلیس حتی با تساوی هم صعود می کند. اسلوواکی درصورت پیروزی مقابل اسکاتلند و برتری انگلیس برابر اسلوونی می تواند جایگاه دوم گروه را قطعی کند. در این صورت اسکاتلند و اسلوونی حذف خواهند شد.
لیتوانی و مالت از گردونه مسابقات حذف شده اند.

گروه جی
اسپانیا 22، ایتالیا 19، آلبانی 13، رژیم صهیونیستی 9، مقدونیه 7 و لیختن اشتاین بدون امتیاز هستند.
اسپانیا با شکست آلبانی در دیدار روز جمعه در خانه صعود می کند. مشروط برآنکه ایتالیا در خانه برابر مقدونیه امتیاز از دست بدهد که چنین نتیجه ای بعید به نظر می رسد.
درصورت پیروزی اسپانیا و ایتالیا در دیدارهای خود، اسپانیا در آخرین بازی خود مقابل رژیم صهیونیستی به تساوی نیاز دارد تا صعود خود را قطعی کند.
ایتالیا برای تضمین جایگاه خود بین دو تیم صدر گره به یک تساوی مقابل مقدونیه نیاز دارد تا به امید کمرنگ آلبانی پایان دهد. مقدونیه، رژیم صهیونیستی و لیختین اشتاین حذف شده اند.

گروه اچ
بلژیک 22، بوسنی 14، یونان 13، قبرس 10، استونی8 و جبل الطارق بدون امتیاز هستند.
در این گروه بلژیک صعود کرده است و استونی و جبل الطارق هم حذف شده اند.
بوسنی با شکست بلژیک در بازی روز شنبه خود در خانه و درصورت باخت یونان مقابل قبرس جایگاه دوم گروه را قطعی می کند. قبرس فقط با شکست یونان می تواند رویای صعود به جام جهانی را حفظ کند، البته بوسنی هم باید امتیاز از دست بدهد. قبرس در صورت تساوی مقابل یونان و باخت بوسنی هم شانس دارد.

گروه آی
کرواسی 16 امتیاز، ایسلند 16، ترکیه 14، اوکراین 14، فنلاند 7، کوزوو یک امتیازی هستند.
ایسلند تیم شگفتی ساز جام ملت های اروپا 2016 با کرواسی صدرنشین گروه هم امتیاز است. ایسلند در صورت برتری مقابل ترکیه و کوزوو دستکم می تواند جایگاه دوم گروه را قطعی کند.
روز جمعه کرواسی میزبان فنلاند است، ترکیه از ایسلند پذیرانی می کند. اوکراین هم به مصاف کوزوو می رود. سرنوشت صدرنشین گروه در مسابقات روز جمعه مشخص نمی شود و سرنوشت این گروه روز دوشنبه آینده روشن می شود. در این گروه فقط فنلاند و کوزوو هیچ شانسی برای صعود ندارند.
ترکیه در صورت باخت برابر ایسلند و نیز پیروزی کرواسی حذف می شود. اوکراین درصورت تساوی یا باخت و همچنین پیروزی تیم های کرواسی و ایسلند حذف خواهد شد.
ورزشی**1584**1368
مترجم:مولوی**انتشار: خیراله شفیعیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *