قدردانی از هماورد و دوست تختی در مینسک با حضور ایرانبه گزارش ایرنا، در آیین روز یکشنبه به مناسبت هشتادمین زادروز این قهرمان، بسیاری از پیشکسوتان و قهرمانان نام آور کشتی آزاد و فرنگی جهان از جمله ایران، شماری از مقام ها و شخصیت های بلاروسی، سفرا و نمایندگان سفارتخانه ها از جمله جمهوری اسلامی حضور داشتند و با مدوید نیز دیدار کردند.
الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس در پیام خود به این نشست، مدوید را افتخار افسانه ای این کشور و ورزش جهان خواند.
رییس جمهوری بلاروس تلاش های مدوید برای توسعه و رشد ورزش کشتی در این کشور را نیز ارزشمند برشمرد.
همچنین کمیل قاسمی قهرمان ایرانی به نمایندگی از فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی یک بازوبند پهلوانی به مدوید هدیه داد.
مدوید پیشتر در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در بلاروس ضمن ارزشمند خواندن خاطرات رقابت ها و رفاقت های خود با زنده یاد تختی، اظهار کرد: در سال های متمادی زندگی ورزشی با پهلوان ایرانی کشتی گرفتم و پس از سال 1964 نیز دوستی های ریشه دار شروع شد.
قهرمان بلاروسی ادامه داد: حضور در مسابقات بین المللی تهران و رقابت های دیگر سبب شد با زنده یاد تختی از رقابت ها به رفاقت و دیدارها در خانه برسیم. پهلوان ایرانی بسیار میهمان نواز بود و این رابطه تا آخر زندگی تختی ادامه یافت و اکنون نیز این دوستی با فرزند زنده یاد تختی ادامه دارد.
مدوید که نخستین مدال قهرمانی خود را در مسابقات المپیک 1964 ژاپن به دست آورد، هفت بار قهرمان جهان، سه بار قهرمان المپیک و 9 بار قهرمان کشتی آزاد اروپا شد.
وی با قهرمانی در چهار دوره از مسابقات المپیک به عنوان بهترین ورزشکار بلاروس در قرن 21 و برترین کشتی گیر آزاد در تاریخ این ورزش شناخته شده است.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *