نگاهی به بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهانبه گزارش ایرنا، مراسم افتتاحیه این بازی ها یک روز پیش از شروع رسمی رقابت ها از جمعه ( 27 مرداد ماه ) با رژه ورزشکاران کشورهای شرکت کننده ، برگزار می شود.
«خرس سیاه فورموسان» به عنوان نماد مسابقات از سوی مسئولان ستاد برگزاری یونیورسیاد و با هماهنگی فدراسیون جهانی دانشجویان برای این دوره از مسابقات انتخاب شده است.
نسل این خرس -گونه ای بومی در چین تایپه – در سال های اخیر به خطر افتاده است و انتخاب این نماد برای افزایش جلب توجه مردم به این گونه در خطر انقراض است.
دور قبلی این مسابقات در سال 2015 در ‘گوانجو’ی کره جنوبی برگزار شد. چین تایپه اولین بار است که شاهد برگزاری بازی های یونیورسیاد است و اکثر شبکه های تلویزیونی معروف از آمادگی خود برای پوشش زنده رقابت های این دوره از بازی های یونیورسیاد خبر داده اند.
به گفته ‘ون گئو کو’ شهردار چین تایپه، یونیورسیاد همه شبکه های موسسات خبری مهم را برای پوشش بیست و نهمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جمع کرده است و جهانیان می توانند از طریق این شبکه ها، یونیورسیاد و چین تایپه را ببنید.
مراحل طراحی و آماده سازی دهکده محل برگزاری ورزش های یونیورسیاد تابستانی 2017 واقع در ‘لینکوو’، شش سال طول کشید. این دهکده شامل امکانات مختلفی از جمله بانک، خشکشویی، رستورانی با ظرفیت 3500 نفر، فروشگاه های خرید سوغات و موارد دیگر است.
این دهکده، یک هفته پیش از شروع مسابقات یونیورسیاد با حضور شهردار تایپه، رئیس فدراسیون جهانی دانشجویان، رئیس فدراسیون دانشجویی تایپه و شماری از مقامات چین تایپه افتتاح شد.
شهردار تایپه در مراسم افتتاحیه این دهکده ضمن ابراز خوشحالی از میزبانی این رقابت ها، گفت، این اولین دهکده ورزشی ساخته شده در تایپه است و ساخت آن شش سال طول کشید که امیدواریم شرایطی برای موفقیت ورزشکاران و ایجاد محیطی دوستانه و شاد ایجاد شده باشد.
در این دوره از رقابت ها، 131 کشور با بالغ بر 12 هزار ورزشکار و مربی حضور دارند.
برای مسابقات یونیورسیاد چین تایپه، 22 رشته در نظر گرفته شده است که تعدادی از این رشته ها، بر اساس قوانین فدراسیون جهانی اختیاری است و تعیین آن به عهده کشور میزبان است.
رشته های دو ومیدانی، بسکتبال، شیرجه، شمشیربازی، فوتبال، ژیمناستیک هنری، ژیمناستیک ریتمیک، جودو، شنا، تنیس روی میز، تکواندو، تنیس، والیبال، واترپلو، تیر و کمان، بدمینتون، بیسبال، گلف، اسکیت، وزنه برداری، ووشو و بیلیارد، رشته های در نظر گرفته شده برای این دوره است.
طبق تصمیم فدراسیون ورزش های دانشگاهی ایران، هشت تیم از ایران در این رقابت ها حضور دارند. والیبال، جودو، ووشو، تکواندو، تیر و کمان، والیبال، شمشیربازی و بدمینتون رشته هایی است که ایران از میان 22 رشته در آن نماینده دارد.
طبق برنامه ریزی فدراسیون ورزش های دانشگاهی و ستاد برگزاری مسابقات یونیورسیاد، تیم های ملی والیبال، تکواندو، تیراندازی با کمان و وزنه برداری، یکشنبه شب، زودتر از سایر تیم ها عازم چین تایپه شدند.
ورزشکاران ایران که شامل 62 ورزشکار هستند با لباسی که به تصویر «روباه ترکمن» منقوش است در این رقابت ها شرکت می کنند، روباه ترکمن گونه ای در معرض انقراض است و دانشجویان ایران اولین بار در سال 2015 با این نماد در رقابت های یونیورسیاد دانشجویان کره جنوبی شرکت کردند.
تیم دانشجویان ایران در بیست و هشتمین دوره یونیورسیاد با 84 ورزشکار با کسب هفت طلا ، دو نقره و شش برنز عنوان نهمی را از آن خود کرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ایران و جهان با کانال ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی **1088/1828**1368
خبرنگار و مترجم : صفا فقیه**انتشار: خیراله شفیعیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *